Čteme venku o Vimperku poprvé

V tomto školním roce bude naše třída pracovat na projektu Čteme venku o Vimperku. Jak název napovídá, půjde v něm hlavně o čtení. Navštívíme různá místa ve městě, kam chodíme do školy. O každém našem setkání napíšeme článek a v závěru školního roku vydáme časopis, ve kterém budou články o všem, co jsme se dozvěděli a zažili. Ti z nás, kteří umí dobře malovat, jej doplní o ilustrace.

První setkání se uskutečnilo 23. 9. na vimperském náměstí. Překvapením pro nás bylo přivítání od paní starostky Jaroslavy Martanové a její kolegyně Martiny Křížové před starou radnicí. Obě nám popřály, aby se nám projekt líbil a objednaly si časopis. Řekly nám také něco o náměstí
a společně se s námi vyfotily.

Pak nám naše paní učitelka četla o vimperském náměstí. Zajímavé na něm je, že je vystaveno vlastně na kraji města a je v kopci, což je velmi neobvyklé. Náměstí zdobí dvě kašny. Dolní kašnu zdobí socha Panny Marie Imaculaty, horní kašnu socha sv. Floriána, který prý náměstí chrání před požárem. K jednomu takovému došlo v roce 1904, kdy shořelo 48 domů
a zahynulo 5 lidí. Našli jsme i dům, ze kterého se požár rozšířil.

Dominantou náměstí je gotický kostel a zvonice. A právě návštěva zvonice byla překvapením jak pro nás, tak pro paní učitelku. Při čtení k nám přišel pán, který nás poslouchal a pak nám řekl, že jestli chceme, tak nás na zvonici vezme. Samozřejmě jsme chtěli. Výstup na zvonici byl plný vzrušení a trošku i tajemna. Zvonice má tři zvony. Jeden je Mariahilf, který byl ulit v roce 1419, druhý zvon je Svatý Inocenc a třetí je umíráček, který zvonil, když někdo umřel.
Na všechny zvony tam dohlíží panáček Břízáček, který sedí pod střechou.

Náš neznámý průvodce zvonicí nám ukázal také hodinový strojek. Vysvětlil nám, jak se hodiny natahují a tři naše spolužačky (Sylva Sýsová, Silva Vozobulová a Alenka Nachtigalová) je s jeho pomocí natáhly. A tak hodiny odbíjely po celý den zásluhou našich spolužaček. 

Ani se nám z náměstí nechtělo zpátky do školy. Už se těšíme na další čtení o Vimperku.

Viktorie Zdeňková a Kristián Janda, žáci V. A