Osmý ročník na exkurzi v Praze

Žáci osmého ročníku se v pátek 6. 12. 2019 vypravili na exkurzi do Prahy. Nejprve jsme zavítali do České národní banky. Po krátkém úvodním videu jsme šli do stálé expozice.  Vývoj peněz, vznik bankovek či jak rozlišit pravé bankovky od padělků a mnoho dalšího bylo se zájmem žáky prozkoumáváno. O potěžkání 12,44 kg cihly zlata jsme již dopředu věděli a těšili jsme se, kdo z nás ji zvedne jednou rukou.  Zlatá mince v nominální hodnotě 100 000 000 Kč, která je zde nyní vystavena, nás svoji velikostí všechny nadchla.

Z České národní banky jsme se krásnou procházkou dostali ke Stavovskému divadlu. Naším cílem nebylo divadelní představení, ale tvůrčí dílna Národního divadla s názvem Divadlo? Divadlo!. Program začal zážitkovou hrou po celé budově divadla, kde žáci museli hledat jednotlivé indicie k vyřešení záhady. A tam, kam nebyl vstup povolen, jsme se také podívali. Vlastně jsme celé divadlo „pořádně prošmejdili“.

Druhá část programu byla „na půdě“, kde je umístěna herecká zkušebna. A i naši žáci byli v tento den herci. Nejprve si vyvodili, jaké všechny profese se v divadle můžou uplatnit (a bylo to až neuvěřitelné, kolik zaměstnání je zde potřebných) a pak si některé z těchto povolání sami „na vlastní kůži“ vyzkoušeli. Měli jsme tak herce, režiséra, scénografa, návrhářku kostýmů, kulisáky……A scénka to byla opravdu povedená. Celá třída se parádně bavila.

 Chtěli jsme si také užít vánoční atmosféru a tak jsme se vypravili na vánoční trhy na Staroměstské náměstí. Procházkou po vyzdobené a vánočně provoněné Praze jsme náš výlet zakončili. Ale již na jaro se chystáme vypravit na další tvůrčí dílnu do Stavovského divadla.

Mgr. Jana Doležalová