Příprava narozeninového pohoštění

Na závěr školního roku si žáci ze třetí třídy v rámci výuky finanční gramotnosti vyzkoušeli, co je zapotřebí na přípravu slavnostního pohoštění. Žáci byli rozlosováni do skupin, ve kterých se domluvili a zapsali, co vše je potřeba koupit na přípravu chlebíčků. Po domluvě s ostatními skupinami bylo rozhodnuto a rozvrženo, co každá skupinka nakoupí na oslavu. Po skupinách se děti s nákupními košíky vydaly do obchodu, kde potřebné potraviny nakoupily. Ve školní kuchyňce si žáci následně narozeninové pohoštění připravili, ozdobili chlebíčky a narozeninová oslava mohla začít. Nechyběla ani bábovka a koblihy, které některá děvčata sama upekla a přinesla ochutnat. Po snědení posledních chutných chlebíčků a úklidu kuchyňky se děti odebraly do třídy a proběhlo vyúčtování nákupu. Zajímavé bylo pro děti zjištění, že chlebíček, který si připraví samy, je levnější, než ten samý chlebíček zakoupený v obchodě. Ukázalo se, že většina dětí chodí samostatně nakupovat a vyznají se v údajích, které jsou uvedeny na pokladním lístku. Celková částka, kterou děti utratily za nákup potravin, se spravedlivě rozpočítala mezi všechny zúčastněné děti.

Monika Stejskalová